Bulutlu Baskı Nedir? Neyi ifade eder.

338 ZİYARETÇİ
  • EKLENME TARİHİ: 23 Mart 2019 09:06
  • TARİH: Belirtilmemiş
  • WEB ADRESİ: Belirtilmemiş
  • ORGANİZATÖR: Belirtilmemiş
  • YER: Belirtilmemiş

ETKİNLİK HAKKINDA

Bulutlu Baskı Nedir? Neyi ifade eder.

Bulutlu baskı bir makinanın Blanket, Kalıp ve Baskı kazanı (varsa) beslemesinin doğruluğunun sağlamasıdır. Beslemelerde yapılan en büyük hata baskı ustasının fabrika değerlerini hiçe sayıp kendi bildiği yada kendi yorumu ile yapılan hatalı beslemedir. Besleme yapılırken yada forsa verilirken kağıdın gramajına göre forsalari ayarlamak ve forsa skalasında yazan değerlere göre uyarlamak çok büyük bir hatadır. Yani 135 gr kagıt basılacak diye forsa skalası yada göstergesini 1.3 de duracak şekilde besleme yapamazsınız. Doğrusu kağıdın micron kalınlığına göre yapılır ve forsa saatleri yada skalalardaki rakamsal değerler micron kalınlığı anlamına gelmektedir.!!!

Nasıl ayarlanır?

Beslemeler en doğrusu makina üzerinde yada makina kitabında verilen besleme değerleri ile beslenerek yapılmalıdır. Örneğin kauçuk beslemesi plaka yada kitapda 3.00 yazıyorsa bu kauçuk dahil micro metre ile 3.00 micron luk değer ayarlanarak takılır. Burada bu dahi yeterli kalmaz çünkü bu değerler micrometre ile yakalansa dahi kauçuğun gerilesinden kaynaklı en son kontrol Komparatör yardımı ile kauçuğun yan kızak seviyesinden hizasına bakılır ve tam ideal değer saglanır.

Peki Bulutlu Baskı neden önemlidir?

Bulutlu baskı önemlidir çünkü besleme yapıldıktan sonra ve forsa ayarlandıktan sonra baskının durumunun kontrolü için çok önemlidir!! Kontrolü ise 80 yada 90 Gr. 1. Hamur kağıt ile forsa tam 0 konumunda iken aşağıdaki görseldeki gibi baskıyı elde etmektir. Burda kafa karıştırıcı durum ve ustaların en çok kafalarının karıştığı nokta ise forsa değerlerinin 0 Sıfır noktasının altına düşmesidir. Bu çok yanlış bir düşünce olduğu gibi makinaya her hangi bir zararı kesinlikle yoktur ki; makina zaten buna uygun üretilmiştir. Yani 80 Gr kağıtta yada daha ince kağıtlarda forsanın 0 ın altına forsa sklasında siyah yada kırmızı alana girmesinin kesinlikle hiç bir mahsuru yoktur…

Kağıt kalınlığına göre ideal forsa değerleri üzerine konu devam edecektir…

Rahmi Benli